Şimdi İletişime Geçin!

Bakan Özer'den 'Öğretmenlik Meslek Kanunu' açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, akıllı telefonlar, dijital oyunlar ve bütün görsel sistemlerin bombardımanında olan çocukların, öğretmenlerin rehberliğine, eskisinden daha çok ihtiyaç duyacağını belirterek, "Çünkü öğretmen yalnızca öğreten değil, edim ve eylemleriyle öğrencisiyle gönül köprüsü kuran kişidir." dedi.

Şentop, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve 81 ilden öğretmenler ile TBMM Kreşi öğretmenlerini kabul etti.

Öğretmenleri, "İstiklal ve istikbal mücadelemizin merkezi, milli iradenin tecelli ettiği TBMM'ye hoş geldiniz" diyerek selamlayan Şentop, yurt içi ve dışında görev yapan öğretmenleri, gelecek nesillerin inşası için verdikleri üstün mücadele ve fedakarlıklarından dolayı tebrik etti.

Akıl almaz teknolojik bir hızla değişen dünyada, öğretmenliğin paradigmalarının da değişmeye başladığını dile getiren Şentop, "Öğrenci herhangi bir konuda meraklıysa öğretmeninin ona vereceği bilgiden çok daha fazlasına kolayca ulaşabiliyor ancak özellikle salgın döneminde, yaklaşık 1,5 yıl yapılan çevrim içi derslerle yakinen müşahede ettik ki okullar yalnızca bilgi öğrenilen yerler, öğretmenler de bilgi aktaran insanlar değil. Salgın sayesinde, öğretmenliğin bildiğimiz manadan daha başka işlevlerinin öne çıktığı gerçeğini daha iyi kavradık. Rehber ve rol model olma, işte bu öne çıkan vasıfların başında geliyor." diye konuştu.

"İlim ve irfan membası" diye ifade edilen öğretmenlerin, bu hızlı değişimlere ayak uydururken çocukları kültürel değerlerle donanmış adeta bir mücevher gibi işlediğini vurgulayan Şentop, "Akıllı telefonlar, dijital oyunlar ve bütün görsel sistemlerin bombardımanında olan çocuklarımız, sizin rehberliğinize eskisinden daha çok ihtiyaç duyacaklar. Çünkü öğretmen yalnızca öğreten değil, edim ve eylemleriyle öğrencisiyle gönül köprüsü kuran, hal ve tavır öğreten, toplum içinde nasıl var olacağının şifrelerini gösteren kişidir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Yeni teknolojik gelişmeleri, trendleri yakında takip etmelisiniz"

Farabi'nin, eğitimin amacını, "mutluluğu bulmak ve bireyi topluma yararlı hale getirmek" diye özetlediğini aktaran Şentop, bu noktada öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin bugünün şartlarında daha da kuşatıcı bir meslek haline geldiğini, öğretmenin öğretici vasfının eğitici ve geliştirici vasfıyla daha da geniş bir kapsama alanına evirildiğini ifade etti.

Öğretmenlere, branşları ne olursa olsun yeni teknolojik gelişmeleri, trendleri yakından takip etmeleri tavsiyesinde bulunan Şentop, "Öğretmenlik mesleğini icra edenlere atfedilen yaşlanmama özelliği buradan kaynaklanıyor aslında. Daima çocuklarla ve gençlerle hemhal olma ve onlar aracılığıyla gençliğin en yeni modalarını takip etme zorunluluğuyla ilgili ve sürekli bir yeni kalma haline sahip olma diyebiliriz. Çocuklarımızın dinamizmine yetişebilmek için onların merakını artıran açık fikirli öğretmenlere ihtiyacımız var." mesajını verdi.

Öğretmenlerin, insanın, hayatın bulunduğu her yerde olduğunu söyleyen Şentop, şunları kaydetti:

 

 

"Coğrafi zorluklar, iklim şartları ne olursa olsun sizlere emanet edilen evlatlarımıza bir harf öğretebilmek için büyük bir sabır ve gayretle çalışıyorsunuz. İaşenizi temin etmek elbette önemli ancak asıl çabanızın çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmelerini sağlamak olduğunu biliyorum. Çocuklarımıza akıllarını kullanmayı öğretmek; çocuklarımızın bilgili, bilinçli, ahlaklı kişiler olarak yetişmelerine yardım etmek için çaba gösteriyorsunuz. Hepimizin hayatından birçok öğretmen geldi geçti ancak yalnızca başımızı okşayan, gözlerinin içine baktığımızda şefkatin ta derinini gördüğümüz, bizimle gönül köprüsü kuran, ömrümüzün ışığı olan hatta ilerleyen yaşlarımızda fark etmeden örnek aldığımız hocalarımızı hep hayırla, güzellikle yad ettik, ediyoruz.

Nobel ödüllü bilim adamımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ı hatırlayınız, onun kendisinde emeği olan öğretmenlerinden nasıl gururla bahsettiğini unutmayınız. Sizlerin de başka öğrencilerin gurur kaynağı olacağınıza gönülden inanıyorum. Gözlerinizin içine bakan ya da bakmıyorsa neden bakmadığını sorgulama gereği hissettiğiniz, derdiyle dertlendiğiniz, elinizde şekillenmeyi bekleyen çocuklarımızın da şefkatli öğretmenlere ihtiyacı var. Öğrettiklerinizden daha çok gülümsemenize, onları sevdiğinizi göstermenize ihtiyaçları var. Sevginizi ve ilginizi hissettirdiğinizde, en içe dönük ya da en hareketli öğrencinin kalbini fethetmemeniz mümkün değil."

 

Değişen dünya şartlarında çocukların, öğretmenlerin rehberliğine emanet olduğuna işaret eden Şentop, "İrfan ve hikmet dediğimiz, bilgi dağıtmanın çok çok ötesinde bir vazifeniz var. Sizlerin bu mesuliyetini ve değerini özellikle salgın döneminde daha çok anlayan bir toplum var artık. Mesleğinizi yaparken içinizdeki sorumluluk duygusu, insan sevgisi ve eğitme tutkusu sonsuz olsun. Bu güzel günde, sizleri milli iradenin tecelli ettiği TBMM'de ağırlamaktan duyduğum memnuniyet ile 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüzü kutluyorum." ifadesini kullandı.

- "Öğretmenlik, bir kariyer mesleği olarak tanımlanacak"

Milli Eğitim Bakanı Özer de Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlerle Meclis'te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin, büyük hedefleri olan bir ülke olduğunu vurgulayan Özer, "Bu hedefleri gerçekleştirmek için çocuklarımızı ve gençlerimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, ülkemizi daha müreffeh bir geleceğe taşımak için olağanüstü bir gayret göstermektedir. Ne mutlu bize ki genç bir nüfusa sahip olan ülkemiz aynı zamanda dinamik, yeniliklere ve değişime hızla adapte olabilen çok değerli bir öğretmen gücüne de sahiptir." görüşünü paylaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak bilimde, kültürde ve irfanda, sanatta ve sporda ilerleme göstermek hedefiyle yollarına devam ettiklerini belirten Özer, "Bu hedef doğrultusunda yetiştirmek istediğimiz çocuklarımızı, yüzeysel bir eğitim anlayışı yerine medeniyet çizgimize uygun bir yaklaşımla, çok yönlü düşünebilen, milli ve manevi değerlerin yanında evrensel insani değerleri de özümsemiş bireyler olarak geleceğe hazırlamak en önemli gayemizdir. Bu gaye doğrultusunda öğretmenlerimiz de ülkemizin her bir köşesinde büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Bizler de tüm imkanlarımız doğrultusunda daima öğretmenlerimizin yanında olduk, onların hem mesleki gelişimleri hem de çalışma koşullarını iyileştirmek adına büyük adımlar attık, yeni adımlar atmaya da devam ediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün akşam Öğretmenler Günü müjdesi olarak, hazırlıkları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesinin yakın zamanda TBMM'ye sunulacağını açıkladığını hatırlatan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu düzenleme sayesinde Türkiye tarihinde ilk kez öğretmenler kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşmuş olacaklardır. Öğretmenlik Meslek Kanunu sayesinde, öğretmenlik bir kariyer mesleği olarak tanımlanabilecek, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğin hakları, görevleri ve sorumlulukları, gelişim temelli bir sistem içinde netleşebilecektir. Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin, TBMM'de değerlendirilme sürecinde hem TBMM Başkanı hem bir öğretmen olarak desteğinize olan inancımız tamdır. Bu süreçte destek ve katkılarınız için şimdiden tüm öğretmenlerimiz adına şükranlarımı sunuyorum."

Süper Haber
Milli Eğitim Bakanı Özer'den, 'okullaşma oranı' açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Özer'den, 'okullaşma oranı' açıklaması
16 Kas 2022 12:05

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3, 4 ve 5 yaş okullaşma oranlarına ilişkin, "Yılın sonunda bu oranları çok daha yüksek noktalara taşıyıp, özellikle 5 yaşı yüzde 100'e tamamlayıp, 3 ve 4'ü de önemli oranda arttırarak OECD ortalamasına inşallah yaklaştırmı

Devamını oku >
10 İlde Daha Okullar Tatil Edildi
10 İlde Daha Okullar Tatil Edildi
30 Kas 2021 09:55

Olumsuz hava koşulları ve lodos nedeniyle bugün Kocaeli, Bursa, Sinop, Tekirdağ, Düzce, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Bartın ve Sakarya'da da yüz yüze eğitimin bir gün süreyle tatil edildiği açıklandı. Kaynak: 10 ilde daha okullar tatil edildi.

Devamını oku >
MEB'den 'Ücretli Öğretmen' Açıklaması
MEB'den 'Ücretli Öğretmen' Açıklaması
29 Kas 2021 09:20

Milli Eğitim Bakanlığı, bazı vekillerin ücretli öğretmen ve aldıkları ücretle ilgili verilen yazılı soru önergesini cevapladı.

Devamını oku >
Üniversitelerin 2020 Yılı Karnesi Açıklandı
Üniversitelerin 2020 Yılı Karnesi Açıklandı
25 Kas 2021 15:20

YÖK, 193 üniversiteye ait 2020 yılı üniversite izleme ve değerlendirme raporlarını yayımladı.

Devamını oku >
Öğretmenler Günü Tüm Yurtta Coşkuyla Kutlanıyor
Öğretmenler Günü Tüm Yurtta Coşkuyla Kutlanıyor
24 Kas 2021 15:10

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. Tüm illerde ve bütün eğitim kademelerinde yapılan farklı etkinlikler, renkli görüntülere sahne oldu. Öğretmenlere olan sevginin anlatıldığı şiirlerin okunduğu, çiçeklerin verildiği 24 Kasım Öğretme

Devamını oku >
Son dakika | Bakan Selçuk onayladı: MEB'den il il yüz yüze eğitim açıklaması
Son dakika | Bakan Selçuk onayladı: MEB'den il il yüz yüze eğitim açıklaması
31 Mar 2021 19:35

Devamını oku >
Okulların yüz yüze açılış tarihi hakkında açıklamalar: Okullar ne zaman açılacak?
Okulların yüz yüze açılış tarihi hakkında açıklamalar: Okullar ne zaman açılacak?
18 Şub 2021 16:45

Devamını oku >
Sorular 'cep'te
Sorular 'cep'te
03 Şub 2021 18:15

MEB, lise öğrencilerine yönelik 15 bin sorudan oluşan Mobil Soru Bankası uygulamasının erişime açıldığını duyurdu.

Devamını oku >
17 yaşındaki Şevval velilere dijital seminer veriyor
17 yaşındaki Şevval velilere dijital seminer veriyor
03 Şub 2021 09:55

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi işbirliği ile Tuzla Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “DijiAile - Ailede Dijital Dönüşüm” projesi kapsamında yapılan dijital seminerler devam ediyor. 8 haftalık eğitim so

Devamını oku >
YKS başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabilecek (YKS başvuruları ne zaman başlayacak?)
YKS başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabilecek (YKS başvuruları ne zaman başlayacak?)
02 Şub 2021 15:10

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adaylarından T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olanların, başvuru merkezlerine gitmeden e-Devlet üzerinden sınav başvurularını yapabileceklerini açıkladı.

Devamını oku >
Son dakika: Başkan Erdoğan yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi açıkladı! İkinci dönem okullar ne zaman, 1 MartSon dakika: Başkan Erdoğan yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi açıkladı!
Son dakika: Başkan Erdoğan yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi açıkladı! İkinci dönem okullar ne zaman, 1 MartSon dakika: Başkan Erdoğan yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi açıkladı!
02 Şub 2021 09:55

Son Dakika Haberi… Ara tatil döneminin sonlarına gelinirken, okullar ne zaman açılacak sorusu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Öğrenciler başta olmak üzere, aileler yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını merakla bekliyordu. Bilindiği üzere pande

Devamını oku >
MEB 500 engelli öğretmen atayacak
MEB 500 engelli öğretmen atayacak
01 Şub 2021 17:15

2018-2020 yıllarındaki Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na katılanlar arasından yapılacak 500 engelli öğretmen ataması için ön başvurular 1-5 Şubat'ta alınacak.

Devamını oku >
MEB'den öğrenciler için 'İlk Yardım' kitabı
MEB'den öğrenciler için 'İlk Yardım' kitabı
01 Şub 2021 11:25

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6-9 yaş grubu çocuklara ilk yardım eğitimi vermek için 'İlk Yardım Okulu: Kahramanlar İş Başında' adlı bir kitap hazırladı. Kitabın tanıtımını yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bu eğitimin çocuk yaşlarda başlamasının ço

Devamını oku >
Bakan Selçuk: 500 bin tabletin dağıtımını tamamladık
Bakan Selçuk: 500 bin tabletin dağıtımını tamamladık
29 Oca 2021 16:30

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ocak ayı bitmeden 500 bin tabletin dağıtımını tamamladıklarını belirterek, "Yeni hedefimiz, Şubatta 100 bin tableti daha çocuklarımıza ulaştırmak" dedi.

Devamını oku >
Öğrencilerden Covid-19 aşısıyla insanlığa umut olan Türk çifte teşekkür mektupları
Öğrencilerden Covid-19 aşısıyla insanlığa umut olan Türk çifte teşekkür mektupları
29 Oca 2021 10:10

Ankara'da bir grup öğrenci, Almanya'da Covid-19 için aşı geliştiren BionTech firmasının kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'ye teşekkür mektupları yazdı. Öğrencilerden Esmanur Türkmen de Şahin ve Türeci'ye aşıyı geliştirdikleri için te

Devamını oku >
MEB'den yüz yüze eğitim için son dakika adımı geldi! Tatil bazı sınıflar için uzadı!
MEB'den yüz yüze eğitim için son dakika adımı geldi! Tatil bazı sınıflar için uzadı!
28 Oca 2021 14:40

Son dakika... Yaklaşık 18.5 milyon öğrenci için yarıyıl tatili bugün başlıyor. Nisan ara tatilinin de yarıyıl tatiline eklenmesiyle öğrenciler 15 Şubat Pazartesi gününe kadar tatil yapacak. Pandemi nedeniyle uzun bir süredir evde uzaktan eğitim gören öğre

Devamını oku >
Okullar ikinci dönem ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan bir son dakika açıklaması daha...
Okullar ikinci dönem ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan bir son dakika açıklaması daha...
28 Oca 2021 14:20

Yurt genelinde milyonlarca öğrenci ara tatilde bulunurken okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı da merak konusu oldu. Öyle ki, konuya yönelik son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Öğrenciler ve velileri, ikinci dönemde okulların açılacağı tar

Devamını oku >
Bakan Selçuk’tan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!
Bakan Selçuk’tan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!
19 Oca 2021 13:30

2021’de okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim tarihi ile ilgili son dakika haberi geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim hakkında milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği soruyu yanıtladı. Bakan Selçuk, yüz yüze eğitim ile i

Devamını oku >
Bakan Selçuk'tan son dakika açıklaması: Yüz yüze eğitim kararını açıklıyoruz
Bakan Selçuk'tan son dakika açıklaması: Yüz yüze eğitim kararını açıklıyoruz
06 Oca 2021 09:30

Devamını oku >
Bakan Selçuk'tan son dakika açıklaması: Yüz yüze eğitim kararını açıklıyoruz
Bakan Selçuk'tan son dakika açıklaması: Yüz yüze eğitim kararını açıklıyoruz
06 Oca 2021 09:20

Devamını oku >
Bizi Takip Edin!
@superkitap.com.tr
E-posta Adresinizi Girin ve Süper Kitap Fırsatlarını Kaçırmayın!

© 2020 Süper Kitap Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
WhatsApp Destek Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.